Sunday, 20 May 2018

MAKRO 3


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MAKRO TEACHING 3


Kelas : 5A5
Mata Pelajaran : Kesusasteraan Melayu
Bilangan murid :
Tarikh : 18 Mei  2018
Masa : 9.00  am – 9.30 am ( 30 minit )
Tajuk : Gaya Bahasa dalam Sajak Kuntum Rahsia Dari Taman Takdir (Antologi Teks Kubentang Sehelai Peta)
Genre : Puisi
Pendekatan : Struktural
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. mengenal pasti definisi gaya bahasa dalam sajak Kuntum Rahsia Dari Taman Takdir melalui Peta I-Think dan Soal Jawab.
2. menyatakan sekurang – kurangnya tiga jenis aspek gaya bahasa daripada empat jenis melalui aktiviti Tarsia. 
Hasil Pembelajaran :
HPU  :
6.0 Menganalisis gaya bahasa dalam puisi.
ARAS
HPK
6.1 Menerangkan definisi gaya bahasa dalam puisi.
6.2 Menganalisis unsur bahasa dalam puisi yang dikaji.
Aras 1
        i.            Menyatakan definisi gaya bahasa.
      ii.            Menyenaraikan aspek gaya bahasa
Aras 2
        i.            Menerangkan asonansi, aliterasi, metafora dan penggunaan kata ganda dalam puisi.

Elemen Merentas Kokurikulum :
            Ilmu : Pendidikan Bahasa Melayu
            Kemahiran Nilai Tambah :
i.                    Kemahiran Berfikir :
a.       Kritis : Menjana idea
ii.                  Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal , Verbal Linguistik
iii.                Kemahiran Belajar Cara Belajar : Mencatat Nota , Bertutur , Mengingat, Menulis
iv.                Pembelajaran konstruktivisme
Sumber : Antologi Teks Kesusasteraan Melayu Moden Tingkatan 4 dan 5 “ Ku Bentang Sehelai Peta” 2014, DBP : Kuala Lumpur.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu mendeklamasikan sajak.
Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, Marker Pen, Papan Tulis, Komputer, LCD, Skrin Putih, Kad Tarsia.
Bahan Bantu Belajar : Buku Teks, Kertas Sebak, Kad Tarsia , Lembaran Kerja, Peta I-Think, Pen.
                       
LANGKAH DAN MASA
ISI PENGAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan video

Tayangan video Fynn Jamal : Terbang Tunduk




1.Guru menayangkan video Fynn Jamal Terbang Tunduk dan murid dikehendaki untuk memberi perhatian.

2. Murid dikehendaki untuk meneliti penggunaan bahasa yang digunakan dalam lirik lagu tersebut.

3. Murid dan guru bersoal jawab terhadap pemerhatian yang dilakukan oleh murid terhadap video yang ditayangkan oleh guru.


Bahan Bantu :
Komputer
Skrin Layar
LCD
Video

Kaedah :
Kelas
Pemerhatian

Teknik yang digunakan :
Soal Jawab

Kemahiran Nilai Tambah :
Kemahiran berfikir kritis : Menjana Idea
Kecerdasan Pelbagai :
      Visual – Ruang
       Intrapersonal
Langkah 1
( 10 minit)
Menerangkan definisi gaya bahasa dalam puisi.




Soal Jawab :

Soalan : Adakah anda memahami maksud atau definisi gaya bahasa.

Jawapan Jangkaan : Ya, kami faham cikgu. Unsur bahasa yang indah yang digunakan oleh penulis untuk menjelaskan perasaan melalui karya.
1 Guru menerangkan kepada murid tentang definisi gaya bahasa kepada murid terlebih dahulu.

2. Kemudian , murid dikehendaki untuk mencatat maklumat dalam peta I-Think.

3. Murid dipilih secara rawak untuk menerangkan definisi gaya bahasa seperti yang diterangkan oleh guru.

4 Setelah selesai , guru dan murid bersoal jawab tentang definisi gaya bahasa yang telah dipelajari.

*Pentaksiran :
-Pentaksiran melalui Peta I-Think.
Bahan bantu :
Peta I-Think
Papan tulis
Marker Pen
Power point
Skrin LCD
Komputer

Kaedah :
Kelas

Teknik digunakan :
Penerangan
Soal Jawab

Kemahiran Nilai Tambah :
Kemahiran berfikir secara kritis : Menjana Idea
Kemahiran Belajar Cara Belajar:
- Mengingat
- Mendengar
- Bertutur
Kecerdasan Pelbagai :
- Interpersonal
Langkah 2
( 15 minit )
Analisis unsur bahasa dalam puisi.










Kad Tarsia

Lembaran Kerja : Lampiran 1
1. Guru menerangkan kepada murid tentang unsur bahasa yang terdapat dalam puisi secara umum.

2. Murid mencatat maklumat dalam Peta I-Think.

3. Guru menerangkan tentang aktiviti Tarsia kepada murid untuk aktiviti yang akan dilakukan supaya murid dapat mengenal pasti unsur bahasa yang terdapat dalam puisi.

4. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan  untuk menyelesaikan permainan Tarsia yang akan diberi oleh guru.

5. Wakil setiap kumpulan yang terpilih ke hadapan kelas dan menyelesaikan aktiviti Tarsia dengan memberikan jawapan berdasarkan tajuk pembelajaran pada hari ini.
6. Murid diedarkan lembaran kerja sebagai pengukuhan .

*Pentaksiran : Pentaksiran melalui aktiviti Tarsia.
- Pentaksiran melalui aktiviti lembaran kerja.
Bahan Bantu :
Lembaran Kerja
Peta I-Think
Marker Pen
Buku Teks
Kad Tarsia
Power Point
LCD
Skrin Putih
Komputer

Kaedah :
Kumpulan
Perbincangan

Teknik digunakan :
Soal Jawab
Lembaran Kerja

Kemahiran Nilai Tambah :
Kemahiran berfikir secara kritis:
Menjana Idea
Kemahiran Belajar Cara Belajar:
- Mengingat
- Mendengar
- Bertutur
Kecerdasan Pelbagai :
- Intrapersonal
- Linguistik
Langkah 3
Menerangkan asonansi, aliterasi, metafora dan penggunaan kata ganda dalam puisi.



Peta I-Think
1. Guru menerangkan semula kepada murid secara ringkas tentang asonansi, aliterasi, metafora dan penggunaan kata ganda dalam sajak Kuntum Rahsia Dari Taman Takdir.

2. Murid mencatat nota pada peta I-Think yang diedarkan.

3. Murid dikehendaki untuk menerangkan semula asonansi, aliterasi, metafora dan penggunaan kata ganda dalam sajak berserta contoh kepada guru dan murid lain.

4. Murid dan guru melakukan aktiviti soal jawab.
*Pentaksiran :
- Pentaksiran melalui Peta I-Think.
- Pentaksiran melalui aktiviti penerangan.

Bahan Bantu :
Peta I-Think
Marker Pen
Buku Teks
Power Point
LCD
Skrin Putih
Komputer

Kaedah :
Individu

Teknik digunakan :
Soal Jawab
Penerangan

Kemahiran Nilai Tambah :
Kemahiran berfikir secara kritis : Menjana Idea
Kemahiran Belajar Cara Belajar:
- Mengingat
- Mendengar
- Bertutur
Kecerdasan Pelbagai :
- Intrapersonal
          - Linguistik
Penutup
( 5 minit )
Rumusan





1. Guru membimbing murid untuk membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.

2. Murid memberikan tumpuan terhadap rumusan yang diberikan oleh guru. Guru menegaskan tentang gaya bahasa yang terdapat dalam sajak.

4. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gaya bahasa yang terdapat dalam sajak.

*Pentaksiran : Pentaksiran secara lisan melalui aktiviti soal jawab.
Bahan Bantu :
Marker Pen
Papan tulis
Power Point
Skrin Putih
LCD
Komputer

Kaedah :
Kelas

Teknik digunakan :
Soal Jawab

Kemahiran Nilai Tambah :
Kemahiran berfikir secara kritis : Menjana Idea
Kemahiran Belajar Cara Belajar :
Mendengar
Bertutur
Kecerdasan Pelbagai
- Intrapersonal




LAMPIRAN 1

LEMBARAN KERJA

Latihan Pengukuhan 1
Jawab soalan di bawah dengan tepat .

1. Apakah yang dimaksudkan dengan gaya bahasa ?




                                        


baja bahagia, bunga – bunga harapan (Rangkap1 Baris 5)

 

2.                                                                                                                                                              
Rajah 1 : Sajak Kuntum Rahsia Dari Taman Takdir, W.B Rendra
(Antologi Teks Kesusasteraan Melayu Tingkatan 4 dan 5Kubentang Sehelai Peta)

Berdasarkan Rajah 1 di atas, gaya bahasa apakah yang mewakili contoh yang telah diberikan ? Nyatakan definisi .





3. Berikan contoh gaya bahasa Asonansi dengan lengkap .






4. Isi tempat kosong pada kotak yang disediakan dengan tepat berdasarkan apa yang anda pelajari pada hari ini .
                                  
                                      Gaya Bahasa dalam Sajak Kuntum Rahsia Dari Taman Takdir

Gaya Bahasa
Contoh / Huraian
Asonansi




Aliterasi





Contoh : baja – baja bahagia , bunga – bunga harapan (R1, B5).



Penggunaan Kata Ganda








No comments:

Post a Comment